عرضه اولیه یا IPO چیست و چه مزایایی دارد؟

عرضه اولیه چیست؟

امروزه پیشرفت فناوری و ایجاد روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری، بر تعداد سرمایه‌گذاران نیز افزوده است. همین امر باعث ظهور مفاهیم جدید همچون عرضه اولیه یا IPO شده است. توجه بیش از اندازه سرمایه‌گذاران بر این عرضه، سودآوری آن است که هم در میان تریدرهای حرفه‌ای و هم تریدرهای مبتدی که دانش چندانی در تحلیل وضعیت بازار ندارند، اهمیت دارد.

هدف از تهیه این مقاله، ارائه دید کامل و جامع درباره عرضه اولیه است که در ادامه به تعریف، فواید و معایب آن خواهیم پرداخت. اگر شما یک سرمایه‌گذار، دانشجوی اقتصاد یا مدیر شرکت هستید، این مطلب می‌تواند به شما درک روشنی از IPO و اهمیت آن در بازار سرمایه‌گذاری بدهد.

عرضه اولیه یا IPO چیست؟

IPO مخفف Initial Public Offering است و شامل مراحلی است که یک شرکت خصوصی، سهام خود را به عموم عرضه می‌کند. به عبارت دیگر، این فرآیند، یک شرکت خصوصی را به یک شرکت عمومی تبدیل می‌کند، در نتیجه باعث جذب سرمایه‌ای عظیم می‌شود. چرا که عموم مردم می‌توانند سهام آن شرکت را خریداری نمایند و سهامدار آن شوند، این باعث افزایش سرمایه و تامین نقدینگی می‌گردد.

IPO به عنوان موثرترین راه برای جذب سرمایه و توسعه در بین شرکت‌ها است و دارای دو نوع عرضه عمومی و عرضه خصوصی است، که به تعریف هر یک می‌پردازیم:

 • عرضه عمومی: سهامی است که به عموم مردم علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری عرضه می‌شود.
 • عرضه خصوصی: سهامی است که تنها به گروه اندکی از سرمایه‌گذاران عرضه می‌شود.

شاید بتوان گفت عرضه عمومی IPO شناخته‌تر و پرهزینه‌تر از عرضه خصوصی است، از طرفی دیگر، عرضه خصوصی سرمایه کمتری به خود جذب می کند و کنترل بهتری روی شرکت خواهد داشت. خوب است اشاره کنیم اگر چه خرید عرضه اولیه روش کم‌خطر برای سرمایه‌گذاری است، اما این تنها در صورتی است که به فکر سرمایه‌گذاری طولانی مدت باشید.

اکنون که با مفهوم عرضه اولیه یا IPO آشنا شدید، شاید برایتان جالب باشد که با مزایا و معایب این فرآیند در شرکت‌ها آشنا شوید.

مزیت‌ها و معایب عرضه اولیه یا IPO برای شرکت‌ها چیست؟

یکی از راهکارهای مهم در تامین مالی شرکت‌ها، IPO است که می‌تواند مزایا و جذابیت زیادی برای شرکت به همراه داشته باشد. همچنین، چالش‌ها و تهدیدهایی نیز وجود خواهد داشت که شرکت‌ها باید آن را در نظر بگیرند. باید گفت در صورتی که اهل سرمایه‌گذاری طولانی مدت هستید، خرید این عرضه مناسب خواهد بود.

مزایای فرآیند IPO چیست؟

 • جذب سرمایه گسترده: این فرصت که برای شرکت‌های نوپا و در حال رشد بسیار مناسب است، امکان دسترسی به سرمایه‌های عمومی و جذب منابع مالی گسترده را می‌دهد.
 • افزایش شهرت و اعتبار: وقتی از IPO استفاده شود، نام و برند شرکت در سطح وسیعی گسترش یافته، در نتیجه باعث افزایش شهرت و اعتبار شرکت می‌شود.
 • توسعه بازار: شرکت با جذب سرمایه از طریق فرآیند IPO، وارد بازار جدیدی شده و به جذب مشتری بیشتر، ترغیب می‌شود.
 • ایجاد انگیزه بیشتر میان کارکنان: وقتی ارزش سهام کارکنان افزایش یابد، انگیزه آن‌ها را نیز بیشتر می‌کند.

معایب فرایند IPO چیست؟

 • هزینه‌های بالا در فرآیند عرضه عمومی: هزینه‌های زیادی مانند هزینه‌های حقوقی، بازاریابی و تبلیغات باید در IPO پرداخت شود که در عرضه عمومی بسیار افزایش می‌یابد.
 • افشای اطلاعات در برخی از موارد: گاهی اوقات شرکت‌ها باید جزییات مالی و عملیاتی خود را افشا کنند که خود مزیتی برای رقبا است.
 • نوسانات بازار: نوسانات قیمت سهام در بازار می‌تواند بر عملکرد مالی شرکت نیز تاثیر بگذارد.

هر شرکتی قبل از تصمیم‌گیری درباره فرآیند عرضه اولیه یا IPO، باید تمام جوانب آن را بررسی نماید تا با برنامه‌ریزی دقیق به مزیت‌های بیشتری دست یافته و در عین حال تهدیدها را مدیریت نماید.

مراحل فرایند IPO چیست؟

فرایند عرضه اولیه
فرایند عرضه اولیه
 • بررسی وضعیت مالی: در ابتدا باید تجزیه و تحلیل جامعی از وضعیت‌های مالی شرکت انجام شود.
 • انتخاب مشاوران: باید تیمی متشکل از مشاوران مالی، وکلا و حسابرسان برای هدایت درست IPO ایجاد شود.
 • اخذ مجوز: باید مجوزهای لازم از جمله مجوز کمیسیون بورس و اوراق بهادار دریافت شود.
 • عرضه سهام: در پایان، سهام شرکت به فروش می‌رسد و باعث تامین منابع مالی برای شرکت می‌شود.

جمع‌بندی

ما در این مطلب بیان کردیم IPO یکی از مهم‌ترین راهکارها در تامین مالی و رشد شرکت است. شرکت‌ها با استفاده از این عرضه می‌توانند به سرمایه کلان دست یافته و در پروژه‌های عظیم سرمایه‌گذاری نمایند. در کنار مزیت‌های این روش، به معایب آن نیز اشاره شد تا با برنامه‌ریزی درست مدیریت شوند.

دانشگاه اقتصاد خوندم و متخصص تحلیل روند های اقتصادی هستیم. سالهاست که در حوزه نوشتن مطالب اقتصادی فعال هستم و از نوشتن تحلیل و اخبار اقتصادی لذت می برم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *