چگونه در بخش معدن سرمایه گذاری کنیم؟؟

چگونه در بخش معدن سرمایه گذاری کنیم؟؟

صنعت معدن بخش عمده‌ای از اقتصاد را در کشورهای معدن‌خیز به خود اختصاص داده است. این بخش می‌تواند کانون سرمایه‌گذاری گسترده‌ای محسوب شده و محرک رشدی برای کشورهای مختلف باشد. با توجه به اینکه قیمت مواد خام معدنی به شدت افزایش یافته، با سرمایه‌گذاری در این صنعت می‌توان از طریق تمرکز استراتژیک و برتری عملیاتی در این کسب و کار، به سطوح بالای سرمایه و بهره‌وری منابع دست پیدا کرد. سرمایه گذاری در بخش معدن نیازمند ایجاد برخی شرایط و آگاهی از آن است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

نقش صنعت معدن در اقتصاد و چگونگی سرمایه‌گذاری در آن

با توجه به نقش مهم معدن می‌توان دریافت که این بخش نقش کلیدی در اقتصاد ایفا می‌کند. در حال حاضر بهترین شرایط برای سرمایه‌گذاری در معدن در جهان ایجاد شده و بازار تجهیزات مربوط به معادن و تکنولوژی‌های هوشمند مربوط به آن به عنوان دو بازار مهم و رو به رشد در نظر گرفته می‌شوند.

طبق پیش‌بینی‌های انجام گرفته در رقابت جهانی ارزش تجهیزات معدنی تا سال ۲۰۲۵ به شدت رشد کرده و در آینده با افزایش مصرف کالاهای فلزی و معدنی و تقاضا برای آنها روبرو خواهیم بود. از طرفی کشورهای تولید کننده این مواد نیز سیاست‌هایی را برای افزایش قیمت مواد خام اعمال خواهند کرد که ممکن است برای رشد این بازار موانعی را ایجاد کند. البته تجهیزات پیشرفته و تکنولوژی‌های به کار گرفته شده در فعالیت‌های عمرانی با افزایش تقاضا روبرو شده و باعث ایجاد فرصت‌های جدید در بازار خواهد شد.

شرایط لازم برای سرمایه گذاری در بخش معدن

  • برای سرمایه‌گذاری در بخش معدن به برخی استراتژی‌ها و عملکردهای مهم نیاز است که باید توسط سیاست‌گذاران اعمال شود.
  • افزایش بهره‌وری و تاثیر تکنولوژی‌های جدید می‌تواند باعث استفاده بهینه از این ثروت خدادادی شود.
  • برای سرمایه‌گذاری در بخش معدن می‌توان صندوق بیمه سرمایه‌گذاری برای فعالیت‌های معدنی در کشور را تقویت کرده و از این طریق به حمایت از سرمایه‌گذاران پرداخت.
  • سرمایه‌گذاران در بخش معدن باید مورد حمایت و تمرکز مسئولین قرار گرفته شوند. زیرا بنگاه‌ها می‌توانند با توجه به قانون معادن با هدف رفع فقر و اشتغال زایی شروع به کار کنند.
  • سرمایه گذاری در بخش معدن و روی بخش‌هایی از آن که قابلیت رشد بسزایی داشته باشد، از اهمیت بالایی برخوردار است.

شیوه های سرمایه گذاری در بخش معدن

در حالت کلی سرمایه‌گذاری در حوزه معدن و صنایع معدنی فارغ از بحث مالی به صورت زیر انجام می‌گیرد. در روش سرمایه گذاری مستقیم سه مجوز پروانه اکتشاف، پروانه بهره‌برداری و گواهی کشف نیاز خواهد بود.

متقاضی باید درخواست صدور پروانه اکتشاف معدن را ارائه کرده و استعلامات مورد نظر نیز باید توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت انجام ‌گیرد.

درخواست گواهی کشف

برای صدور گواهی کشف باید عملیات اکتشافی و گزارش پایان آن به سازمان ثبت ارسال شده و این سازمان با طرح آن در کمیسیون مربوطه، گواهی کشف را برای متقاضی صادر خواهد کرد.

درخواست پروانه بهره‌برداری

در خواست صدور پروانه بهره‌برداری با طی مراحل قبل و توسط متقاضی به سازمان صمت تحویل داده می‌شود. این سازمان شناسنامه معدن و طرح بهره‌برداری آن را بررسی کرده و در صورت مطابقت آن با استانداردهای معدن، مدارک تکمیلی را از متقاضی دریافت و پروانه مورد نظر را صادر خواهد کرد.

سرمایه گذاری در بخش معدن و توسعه زیرساخت کشور

این بخش یکی از بخش‌های عمده تامین کننده مواد اولیه صنعت بوده و در توسعه زیرساخت‌های کشور نیز نقش مهمی ایفا می‌کند. به طور کلی ذخایر مواد معدنی در توسعه صنعتی کشور نقش اساسی دارند. از طرفی بسیاری از معضلات مربوط به خودکفایی صنعتی و چرخش اقتصاد از طریق سرمایه‌گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی حل می‌شوند. برای کنار گذاشتن اقتصاد مبتنی بر نفت، سرمایه گذاری در بخش معدن یک انتخاب خوب بوده و از این طریق می‌توان سهم معدن و صنایع مرتبط با آن را در تولید ناخالصی داخلی افزایش داد.

دانشگاه اقتصاد خوندم و متخصص تحلیل روند های اقتصادی هستیم. سالهاست که در حوزه نوشتن مطالب اقتصادی فعال هستم و از نوشتن تحلیل و اخبار اقتصادی لذت می برم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *