وام قرض‌الحسنه چیست و چه تفاوتی با سایر وام‌ها دارد؟

وام قرض الحسنه چیست

افزایش مشکلات مالی و اقتصادی در جامعه، باعث شده‌است تا افراد زیادی به فکر دریافت وام از موسسات مختلف باشند. از طرف دیگر سخت‌گیری برخی از بانک‌ها برای دریافت وام، افراد را به سمت موسسات قرض‌الحسنه سوق داده‌است. آیا تاکنون از این تسهیلات استفاده کرده‌اید؟ آیا می‌دانید وام قرض الحسنه چیست؟ تفاوتی میان وام قرض‌الحسنه با سایر وام‌ها وجود دارد یا نه؟ اگر به دنبال پاسخ این سوالات هستید، لطفا تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

وام قرض الحسنه چیست؟

اگر بخواهیم تعریفی از کلمه‌ی قرض‌الحسنه ارائه دهیم، یعنی وام بدون بهره که در دین اسلام بسیار به آن توجه شده‌است. قرض‌الحسنه به معنای واگذار کردن مبلغی از سوی وام‌دهنده به وام‌گیرنده است که طبق دستورالعمل‌های خاص صورت می‌پذیرد. با توجه به اینکه قرض‌الحسنه نقطه‌ی مقابل ربا است، پس نباید در این وام‌ها سودی دریافت شود و وام‌گیرنده باید کل مبلغ دریافتی را طبق قرارداد بسته شده به صورت اقساط و در موعد مقرر پرداخت نماید.

ویژگی بدون بهره بودن وام قرض‌الحسنه باعث شده‌است تا افراد زیادی خواهان دریافت آن باشند. این به آن معنا نیست که هیچ سودی دریافت نمی‌شود، بلکه میزان سود بسیار کم است و در حدود ۲ یا ۴ درصد در نظر گرفته شده‌است که از متقاضیان دریافت می‌گردد. خوشبختانه بانک‌های زیادی این خدمت را به مشتریان خود ارائه می‌دهند.

انواع وام قرض الحسنه در ایران

  • اگر در زمینه کشاورزی یا دامپروری فعالیت می‌کنید، می‌توانید از وام تامین ابزار کار این موسسه بهره بگیرید.
  • شرکت‌هایی که به کار اشتغال‌زایی می‌پردازند، می‌توانند از وام رونق تولید استفاده نمایند.
  • وام ازدواج برای جوانانی که به فکر تشکیل زندگی هستند، بسیار مناسب است.
  • جهت رفاه حال دانشجویان نیز وام کمک هزینه تحصیل در نظر گرفته شده‌است.
  • اگر مدارک پزشکی مورد تایید با تاریخ اعتبار معین (بیشتر از دو ماه نباید از آن گذشته باشد) ارائه دهید، می‌توانید از وام درمان استفاده کنید.
  • برای رفع نیازهای ضروری مانند خرید جهیزیه، ساخت، خرید و تعمیرات خانه نیز تسهیلاتی در نظر گرفته شده‌است.

وام قرض‌الحسنه با سایر وام‌ها چه تفاوت‌هایی دارد؟

ما در مورد این‌که وام قرض الحسنه چیست توضیح دادیم اما اکنون می‌خواهیم تفاوت‌های آن با دیگر وام‌ها را بیان کنیم. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های وام قرض‌الحسنه با سایر بانک‌ها، بدون بهره بودن آن است. همان‌طور که در ابتدای متن نیز اشاره کردیم، موسسات قرض‌الحسنه در مقایسه با دیگر بانک‌ها تنها کارمزد ۲ یا ۴ درصدی دریافت می‌کنند، این درحالی است که بانک‌های دیگر سودهایی نزدیک ۱۸ درصد و حتی بیشتر نیز دارند.

تمام موسسات اعتباری و بانک‌هایی که به مشتریان خود وام می‌دهند، ضامن معتبر می‌خواهند. در واقع ضامن، ضمانت می‌کند که وام گیرنده مبلغ دریافتی را بازمی‌گرداند و در صورت عدم پرداخت آن و یا به تاخیر افتادن آن، بانک حق این را دارد که از ضامن کسر کند. بیشتر بانک‌ها شرایط سختی برای ضامن در نظر می‌گیرند. مثلا باید کارمند رسمی دولت باشد، جزو کسبه یا افراد بازاری باشد یا از بازنشسته‌های تامین اجتماعی باشد. این شرط یکی از دغدغه‌های افرادی است که نمی‌توانند این ضامن را پیدا کنند.

شاید بتوان گفت برخی از موسسات قرض‌الحسنه شرایط سبک‌تری برای ضامن در نظر گرفته‌اند. مثلا ضامن با یک چک معتبر یا سفته نیز مورد قبول است. این یکی دیگر از تفاوت‌هایی است که باید مطرح شود.

معمولا مبلغ وام‌هایی که قرض‌الحسنه پرداخت می کند، کمتر است. مثلا این موسسات نمی‌توانند وام‌های میلیاردی را به مشتریان خود ارائه دهند و مشتریان باید برای دریافت وام‌های سنگین به بانک‌های بزرگ مراجعه نمایند.

جمع‌بندی

اگر به دنبال دریافت تسهیلات با شرایط راحت‌تری هستید، می‌توانید از وام موسسات قرض‌الحسنه استفاده کنید. ما در این مطلب انواع وام قرض‌الحسنه را بیان کردیم و فهمیدید که وام قرض الحسنه چیست. اگر تاکنون از قرض‌الحسنه‌ای وام گرفته‌اید که شرایط خوبی داشته است، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

دانشگاه اقتصاد خوندم و متخصص تحلیل روند های اقتصادی هستیم. سالهاست که در حوزه نوشتن مطالب اقتصادی فعال هستم و از نوشتن تحلیل و اخبار اقتصادی لذت می برم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *